16 | 12 | 2014

Održan okrugli stol „Reforma europskog patentnog sustava i očekivane prednosti za korisnike“

Održan okrugli stol „Reforma europskog patentnog sustava i očekivane prednosti za korisnike“

 

Uoči provedbe najsloženije i najambicioznije reforme u području europskog patentnog sustava od usvajanja Europske patentne konvencije 1977. godine, Državni zavod za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske i Europski patentni ured organizirali su 28. studenog 2014. godine u Zagrebu okrugli stol s temom „Reforma europskog patentnog sustava i očekivane prednosti za korisnike“. Okrugli stol organiziran je za korisnike patentnog sustava, prvenstveno hrvatsku industriju, malo i srednje poduzetništvo s poslovanjem temeljenom na tehničkim inovacijama, akademsku zajednicu i organizacije za transfer tehnologije, te stručnjake u području intelektualnog vlasništva, a na okruglom stolu sudjelovali su i predstavnici nadležnih državnih tijela i sudova.

U prvom dijelu programa okruglog stola stručnjaci Europskog patentnog ureda, predstavnici dvaju službenih odbora osnovanih za implementaciju novog sustava, kao i predstavnici drugih europskih institucija koji sudjeluju u procesu uvođenja jedinstvenog europskog patenta, predstavili su sudionicima predstojeće promjene europskog patentnog sustava u zakonodavnom i sudbenom pogledu, kao i u pogledu očekivanih ekonomskih prednosti za poslovni sektor i druge korisnike sustava.

Kroz stručnu raspravu u drugom dijelu programa iznesena su mišljenja i viđenja sudionika iz različitih zainteresiranih krugova u Hrvatskoj (industrija i poduzetništvo, znanstvenoistraživačka te potporne organizacije za transfer tehnologije i inovacije, patentni zastupnici) o tome na koji će se način provedba patentne reforme u Europi i moguće uključivanje Hrvatske u novi sustav odraziti na njihovo poslovanje.

Interes za okrugli stol bio je velik čime je potvrđen značaj ove teme kako za hrvatsko gospodarstvo tako i za područje pravosuđa te akademsku zajednicu. 

Temeljem provedene rasprave može se zaključiti da u Hrvatskoj postoji potpora korisnika  sustava za provedbu ove reforme i uključivanje Hrvatske u novi sustav, međutim ostalo je otvoreno pitanje je li u Hrvatskoj sada pravo vrijeme za to ili je potrebno pričekati prethodno jačanje nacionalnog inovacijskog sustava te razradu svih detalja novog sustava.

Ispiši stranicu